Otthonunkban különböző funkciójú terek alkotnak egy egészet. Így megkülönböztetünk a tevékenységek szerint:
- Előszoba: érkezés/távozás
- Fürdőszoba: napi higiénia
- Wc, kézmosó: napi higiénia
- Öltözködés, tárolás: gardrób, kamra
- Pihenés: hálószoba
- Játék, gyerekek: gyerekszoba
- Nappali tevékenység, szórakozás, kikapcsolódás: nappali
- Munka: dolgozószoba
- Tanulás: tanulószoba
- Főzés: konyha
- Étkezés: étkező
Szerencsések lehetünk, ha a fentebb felsorolt funkciók számára van külön-külön helyiségünk. A mai átlagember átlaglakásában azonban ez nem biztos hogy így van. Egy összkomfortos lakásban talán megtalálható az előszoba, fürdőszoba, nappali, hálószoba, konyha. De már kisebb lakásokban nem megoldható a külön wc, étkező, iroda, gardrób, lehet, hogy külön gyerekszoba sincs, de tanulószoba, játszószoba biztosan nem fér el. Mivel a különböző tevékenységeknek hely kell kis lakásban is, az egyes helyiségek többfunkcióssá válnak:
- Konyha-étkező
- Nappali-hálószoba-iroda-vendégszoba
- Nappali-étkező-konyha
- Fürdőszoba-wc
- Előszoba-gardrób
- Gyerekszoba-vendégszoba-tanulószoba-játszószoba
- Hálószoba-iroda
- Hálószoba-gardrób
Szükség van tárolóbútorokra, ülőbútorokra, étkezőbútorokra, fekhelyekre. A nagybútorok tovább csoportosíthatók helyiségek szerinti meghatározó bútorokkal:
- Nappali bútorok: kanapék, ülőgarnitúrák, fotelek, dohányzóasztalok, szekrénysorok/szekrényfalak
- Hálószoba bútorok: gardrób szekrények, franciaágyak
- Előszobabútorok: előszobaszekrények
- Konyhabútorok: konyhaszekrények, étkezőasztalok, étkezőszékek, tálalószekrények
- Gyerekbútorok: fekhelyek, tárolóbútorok, asztalok
- Fürdőszobabútorok: fürdőszobai tárolóbútorok
- Irodabútorok: íróasztalok, irodaszékek/forgószékek
A nagybútorok mellett szükség van kisbútorokra, kiegészítő bútorokra is, amelyek elengedhetetlen és praktikus kiegészítői otthonunknak. Melyek ezek? Ilyenek pl. a cipős komód, tv állvány, ruhainas, komód, ottomán, virágtartó, könyvespolc… tehát minden kisebb (nagyobb) méretű bútordarab, amelyek szintén nem elhanyagolhatóak funkciójukat tekintve a nagyobb/nehezebb bútorok mellett. Ezek a kisbútorok oldják a nagyobb bútorok komolyságát, mobilizálhatóbbak, könnyedebbek, kis humort vihetnek a térbe. Nézzétek, pár kiegészítő kisbútort mutatok a teljesség igénye nélkül!
Egy a környezetéből kiemelkedő stílusú és színű szék elhelyezése az enteriőrbe, nagyvonalúvá, látványossá teszi a szobabelsőt.
Komód elhelyezése a térben mindig jó választásnak bizonyul, nagyon nem nyúlhatunk mellé: rengeteg apróságnak nyújthat tárolóhelyet, tetejére egy megfelelő lámpát helyezve biztos a siker.
Rengeteg szempont szerint választhatunk könyvespolcokat. Illeszkedhet színben, anyagban a meglévő bútorokhoz, de el is üthet teljesen stílusában attól. Helyezhetjük a falra, de a padlóra is állíthatjuk. Ha jól döntünk, a szobánk fókuszpontja lehet.
Ma már elengedhetetlen kisbútor a puff, vagy ottomán. Kiváltható a dohányzóasztal általa, ugyanúgy lehet rá pakolni, de használható ülőbútorként, lábtartóként, és tárolóbútorként, ha teteje leemelhető, felhajtható.
Dohányzóasztal megtalálható minden nappaliban. Mekkora legyen, hogyan nézzen ki? Döntse el mindenki maga. Ha kicsi a szoba, inkább váltsunk puffra, amely ülőbútorként, tárolóként is szolgálhat.
Ha elrejtenénk a szoba egy csúnyább falát, vagy ellenkezőleg, kiemelnénk inkább, illetve szép hátteret adnánk kedvenc bútorunknak, vagy egyedi módon szeretnénk árnyékolni, jó szolgálatot tehet egy paraván. Még több paravánt itt láthattok.
.
Érdekel a lakberendezés? Gyertek, csatlakozzatok a fb csoportomhoz! Ott kérdezhettek, segíthettek másoknak, jól érezhetitek magatokat hasonló érdeklődésű emberek között.
Ha pedig nem szeretnétek a továbbiakban lemaradni legfrissebb bejegyzéseimről, iratkozzatok fel Hírlevelemre! Itt tehetitek meg: https://dettydesign.hu/hirlevel/